Milujeme křídla motýlí

Motýli mají dva páry vzdušnic, které protkávají křídla. Ty jsou na rubu i líci pokryté drobnými šupinkami jako střešní tašky. Lom světla způsobuje zbarvení a společně s pigmenty vznikají nádherné barvy vlastní tolika druhům.

Dospělci mají savé ústní ústrojí, (sosák), které je v klidu stočené a při podráždění chuťového ústrojí na chodidlech se reflexivně natáhne.
motýl Paví oko

Některé druhy mají ústní ústrojí zakrnělé a v dospělosti nepřijímají potravu. Ale obecně platí, že jsou opylovači květů a živí se nektarem.

Housenky mají kousací ústní ústrojí a až na výjimky jsou býložravé.
žlutý motýl

Jestli toužíte, aby zavítali i vaší zahradu, vysaďte rostliny s jednoduchými květy, které bývají plné šťávy. Miskovité spíše vyhovují druhům s kusadly, které se živí pylovými zrnky, druhy s dlouhým sosákem se dostanou do hlubších kalichů.

Jejich sezóna je od jara do podzimu. Od března jim potravu nabízejí tařičky, plicníky, vrba jíva, či primulky. Později jim svou šťavnatou náruč nabídnou šeříky, okrasné česneky, nebo violky.
modrý motýl

Od června tu pro ně jsou aksamitníky, ostálky, pcháče, hlaváče, levandule, řebříček, dobromysl aj. Koncem jejich sezony se jim nabízí např. jiřinky, zlatobýl, hvězdnice.

Jestliže jste se rozhodli, že na své zahrádce je chcete vychovat, vysaďte pro ně takové rostliny, na které budou klást svá vajíčka a později poslouží jako potrava pro housenky. Jsou to například kopřivy, kopr, fialky, fenykl, bodláky, mateřídouška, nebo různé druhy trav.

Jak vidíte, je pro jejich život nutné mít kolem sebe přírodu a ne uměle vytvořený park kolem svého domu.

Samozřejmostí je, že tyto rostliny nemůžete ošetřovat chemií proti hmyzu.

Na zem položte pár kamenů, nebo špalků, aby měli kde odpočívat. A protože i oni pijí vodu, připravte jim misku s vlhkým mechem, nebo pískem.

Můžete navštívit pár míst, kde žijí. Budete nadšeni z jejich krásy. Papilonia- motýlí dům Praha, nabízí nejkrásnější druhy naší planety. Nachází se v ul. Na Příkopě v suterénu největšího hračkářství. Budou poletovat kolem vás a směle usednou na vaši ruku, nebo nos. V Karlových Varech máte možnost také jeden navštívit. Je celoročně otevřený s exotickými krasavci z celého světa.

Arboretum v Novém Dvoře vás ve stínu banánovníků, bambusů, fíkovníků a dalších tropických a subtropických rostlin okouzlí nádhera s blankytně modrými křídly.

Ve Voticích vás přivítají v Motýláriu. Najdete tam druhy typické pro českou přírodu. Jsou tam vytvořené biotopy, které mají rádi, jako jsou mokřady, stepi, jezírko i květnatá louka.

Ve Ždánicích vás přivítá naučná stezka s názvem Motýlí ráj. Vede údolími Šraňky a Habrůvky. Když se sem vypravíte v létě, budete překvapeni z jejich různorodosti. Potkáte tu žluťásky, modrásky, hnědásky, babočky, okáče, otakárky aj.

4.8
10