RODINNÝ ROZPOČET – ušetřete

1. Mějte výdaje pod kontrolou

Psát si výdaje je pro mnohé zbytečnou ztrátou času. Opak je ale pravdou. Jste-li s penězi na štíru, nepodceňujte důkladné zapisování. Pište si každý výdaj, a to ať už na papír nebo do mobilu.
Na konci měsíce si vše sečtěte a projděte si, kolik jste utratily za jídlo, energie, bydlení, dopravu, a kolik jste v obchodech nechaly za zbytné věci, bez kterých byste se v pohodě obešly. Možná budete samy nemile překvapeni, jak vysoká částka vám v průběhu měsíce zmizí z rodinného rozpočtu.
vyvažování peněz s jídlem

2. Účty plaťte včas a nebojte se změny dodavatele

Nevyhazujte zbytečné peníze za pokuty. Plaťte účty za energie, internet, bankovní služby a telefon včas. Pár dní zpoždění vám může výrazně ovlivnit rodinný rozpočet. Plánujte si platby, zaveďte trvalé příkazy a kontrolujte složenky.
Čas od času si projděte smlouvy poskytovatelů služeb a zjistěte, zda vám nenáleží nějaká sleva, nebo zda vám dodavatel nenabídne výhodnější podmínky. V případě, že ne, nebojte se přejít ke konkurenci.
hromadka propisek a mincí

3. Porovnávejte ceny služeb a produktů

Při nákupu vždy srovnávejte ceny. Reklamní letáky bez prolistování nevyhazujte, ptejte se známých. Především při koupi drahé elektroniky, nebo při důležitých finančních rozhodnutích je informovanost velmi důležitá.
žádné peníze

4. Půjčky refinancujte, nebo konsolidujte

Jestliže už půjčku máte, pak neházejte flintu do žita. I s úvěrem můžete rodinnému rozpočtu výrazně ušetřit. Nejedna banka nabízí možnost refinancovat půjčky a získat tak nové lepší podmínky úvěru. Důležité je se zajímat alespoň půl roku před koncem doby fixace.
Pokud splácíte více úvěrů, pak i pro vás mají banky řešení. Díky sloučení půjček můžete splácet jen jednu. Také v tomto případě si lze sjednat výhodnější podmínky. Refinancování a konsolidace rodinnému rozpočtu měsíčně může ušetřit i několik tisíc korun.

Share