Reprezentace není jen o hráčích

Hokejové mistrovství světa je každoročně obrovskou událostí na poli sportu. Byznys se rozjíždí, hokejisté jsou v hledáčku médií. Řeší se každý jeden hráč, jeho nominace i vyloučení ze základní sestavy. Každoročně se řeší, kdo udělal, jaký faul, kdo co řekl novinářům a kdo dal jaký gól. Poměrně dost se ale zapomíná na hvězdy, bez kterých by takový turnaj vůbec nebyl. Ať už jsou to hvězdy organizačního týmu nebo rozhodčí.
Češi patří po letošním mistrovství světa opět mezi TOP týmy světa. Ovšem zapomnělo se také na to, že v České republice máme skvělé rozhodčí. Na hokejovém mistrovství světa se totiž ukázali čtyři čeští sudí. Představili se zde dva hlavní rozhodčí Martin Fraňo a Jan Hribik a dva čároví rozhodčí Miroslav Lhotský a Jiří Ondráček.
skok rozhodčího
Tyto nominace vychází od mezinárodní hokejové federace a je tedy jasné, že tito pánové patří mezi světovou špičku.
Zkušenosti z šampionátů
Letošní mistrovství bylo pro sudí Fraňa a Lhotského již pátým představením na této vrcholné události. Fraňo se na tomto turnaji ukázal již v roce 2012, 2013, 2014 a 2016. Lhotský pak pískal na tomto turnaji letos již po páté v řadě. Hribik se pak ukázal na mistrovství světa poprvé v roce 2017 a toto pro něj tedy bylo třetím šampionátem v řadě. Ondráček si zapískal na této světové scéně poprvé.
bitka hokejistů
Rekordní účast
Maximální počet českých sudích jsme zaznamenali v roce 2015, kdy byl turnaj v Praze a v Ostravě. V letošním roce však komise rozhodčích Mezinárodní hokejové federace rozhodla, že vybere z jedné země maximálně čtyři sudí. Nejvíce arbitrů pak vedle českých zástupců bylo z Finska, Kanady, Ruska a USA.
I přes to, že v naší lize si arbitrů zcela evidentně nevážíme, umí je ocenit alespoň svět. Je jisté, že vedení našeho hokejového svazu by se mělo zamyslet nad tím, jak se přistupuje k výkonům arbitrů na naší scéně a zamezit excesům, které se u nás v lize trpí. Ať už je kritika rozhodčích za správná či výjimečně chybná rozhodnutí nebo napadání rozhodčích slovně, třeba i vedením svazu.