Výprava po Lužnici s kanystrem na vodu


Připadá vám plavba na kánoi po Lužnici natolik romantická, že si ji nechcete pokazit zbytečnou bagáží, a chcete se plavit co nejvíce nalehko? V jistém slova smyslu máte pravdu, Lužnice je jednou z nejromantičtějších řek v celé Evropě a možná i na světě, a žádná jiná řeka a říčka se jí nemůže vyrovnat z několika důvodů. Za prvé je na dně řeky velmi jemný písek prakticky od hranic s Rakouskem až do Soběslavi, a za druhé tamní meandry v oblasti Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko jsou natolik působivé, že vám učarují jako pohádková krajina.

řeka Lužnice v Táboře - jez Pokorný - Tábor IV

Ovšem plavit se po Lužnici nalehko není příliš moudré, budete potřebovat s sebou dostatek čistého oblečení na převlečení a suchou obuv na přezutí, pláštěnku, teplou mikinu a tepláky na spaní, větrovku, kdyby více foukalo a také kanystr na vodu s kohoutkem.

Připadá vám zbytečné tahat se na vodu s kanystrem, když je kolem vás vody až moc? Zbytečné to rozhodně není, protože vodák se bez pitné vody při plavbě neobejde, a v kempech ji budete potřebovat pro vaření pokrmů, hygienické účely a pro přípravu čaje nebo kávy. A vězte, že káva a čaj tu přijdou vhod jak ráno k snídani, tak i k večeři po celodenním putování.

pitná voda

V některých kempech máte možnost rozdělat oheň z doneseného suchého dřeva z lesa a jste-li opravdoví milovníci romantiky, doporučujeme nenechat si ujít příležitost pro večerní oheň v kempech v Suchdolu nad Lužnicí, v Majdaleně, v Hamru na Nežárce, v kempu u jezu Soukeník, v Táboře na Harrachovce a na Lužničance u Bečice.

Kdo z vás se po Lužnici ještě neplavil, a domnívá se, že je to řeka pro začátečníky, pak buďte opatrní na takovéto úsudky a počítejte s tím, že za vyššího stavu vody je Lužnice zrádná, s mnoha nebezpečnými jezy (Pilař, Dráchov, Čejnov), a pro začátečníky může být náročná i plavba ze Suchdola na Majdalenu, proto tento úsek začátečníkům spíše nedoporučujeme.