Tak akorát


Asi se vám to někde na návštěvě nebo u vás doma už také stalo. Je vám nabízena nebo nabízíte čaj, kávu a podobně a padne otázka: Jak chceš velký hrníček? Může být doprovázena názornou ukázkou sbírky porcelánu, abyste si mohli konkrétní velikost vybrat, nebo padne typická odpověď: Tak akorát. Případně: Nějaký střední. A babo raď.
káva a dortíky.jpg
Patříme k těm domácnostem, co mají výběr hrníčků opravdu velký. Speciálně členíme hrnky a sklenice na kávu a hrnky na čaj. Pak máme ještě pod skupinu hrnků pro všechny a hrnků jen pro nás, které cizím nepůjčujeme. A většinu z nich máme z různých trhů, přímo od hrnčířů, pestře malované, krásných tvarů. Ač mi je pak vždycky líto, když se nějaký rozbije, tak si snažím říkat, že střepy přinášejí štěstí. Ty od drahocenných  hrníčků zvlášť.
Jsem-li u někoho na návštěvě, dost si všímám toho, v čem nápoje servíruje. Zda se jedná o obyčejný porcelán z Ikea za pár korun nebo nějaký lepší, dražší set nebo je každý hrnek jiného původu. To mi přijde nejhezčí a nejromantičtější. Tedy pokud se jedná o jedinečnou ruční práci a ne o reklamní hrníčky různých farmaceutických a jiných firem. Pokud se mi nějaký takový náhodou objeví doma, hned se ho zbavuji. Je to plebejec mezi aristokraty.
linkovaný sešit.jpg
Také je zajímavé, jaký kdo volí pro sebe objem. Já piji čaj zásadně z půllitrových a větších hrnků, tedy alespoň doma, na návštěvě se mi to poštěstí jen u pár jedinců. Kávu pak buď černou z úplně malinkých espresso hrníčků, nebo s mlékem z větších, asi 2dcl. Jiní si zase dají čaj maximálně z 2dcl hrnku a kávu pijí pomalu z půllitru. Zvyklosti jsou různé.
Mám známé, kteří si svůj hrneček vozí všude po dovolených. Z jiného by si svoji ranní kávu snad ani nedali. Jako studentka jsem to také dělala, mám pro to pochopení. Není prostě hrnek jako hrnek, některé mají pro své majitele dokonce i duši.

Zatočte i s mikroskopickými nečistotami v bazénu

Základem úspěchu křišťálově čisté vody je použití mnoha bazénových prostředků a preparátů. Nejdůležitější je ale prevence. K pravidelné údržbě bazénové vody bychom měli použít bazénové filtrace, dále pak chlorové či bezchlorové přípravky a také vločkovače. Bazén je nutné pravidelně udržovat nejlépe každý den, během celé letní sezóny.
potápění se šnorchlem

Bazénová filtrace

Písková bazénová filtrace je vhodná pro velké bazény s vyšším objemem. Pracuje na principu přefiltrování znečištěné bazénové vody přes pískovou náplň a křemičitý písek. Filtrace nám také napomáhá udržovat pH vody, a především její čistotu. Výhodou tohoto typu filtrace je možnost použití dalšího bazénového vybavení například vysavače nebo solárního ohřevu. Písková náplň se obměňuje každé 2-3 roky.
Kartušová filtrace se naopak hodí pro nízkoobjemové nadzemní bazény. Voda je přefiltrována přes kartušovou vložku, tvořenou válcem papíru a poskládanou do tvaru harmoniky. Vložku je potřeba podle zatížení několikrát týdně tlakem vody promýt a pročistit a také několikrát za sezónu vyměnit.
voda v bazénu

Vločkování bazénové vody

Pokud chceme, aby voda byla bez sebemenších nečistot a mikroskopicky či hygienicky nezávadná, tak by v našem vybavení určitě neměl vločkovač chybět. Vločkovače lze sehnat v kapalně, nebo pevně formě. Princip vyvločkování je navázání znečišťujících látek na sebe a shlukování do větších částic tzv. vloček, které jsou snáze zachyceny bazénovou filtrací či bazénovými vysavači. Pokud se rozhodneme použít kapalné vločkovače, budou nám lépe a rychleji reagovat nezávisle na teplotě vody. Po aplikaci vločkovače je nutné vypnout bazénovou filtraci a nechat vodu v klidu, aby mohlo dojít k požadované sedimentaci a tvorbě vloček. Optimální je používat vločkovač v kombinaci se shlukovačem, který nám zajistí větší účinnost. Při vločkování je vhodné nastavit hodnotu pH na 7,6 tedy zásadité.

Adekvátní péče o vlasy

Vlasy jsou korunou krásy. Nejen pro ženy jsou ozdobou a chtějí oslnit bohatou hřívou. V dnešní době i muži mají snahu v rámci péče. Však se jedná o péči i ohledně vlasové pokožky. Jen správně prokrvená vlasová pokožka může produkovat zdravý a kvalitní vlas. Většině záleží na zevnějšku a chce dobře vypadat. Vědět a naučit se správně pečovat o vlasy je velmi důležité. Pouze správnou péčí je možno dosáhnout viditelného výsledku.

maximální délka

Mějte na paměti, že stejně jako pokožka, pleť, ruce i nehty potřebují náležitou péči po celý rok, stejně je tomu v případě vlasů. I vlasy jsou vystaveny veškerým nepříznivým vlivům, jako je například mráz, zima, vítr, výkyvy teplot, sluneční záření apod. Jsou nadměrně zatěžovány a bez dostatečné a správné péče ztrácejí na lesku, pružnosti i kvalitě. V horším případě i mohou vypadávat.

Tipy aneb jak efektivně nezatěžovat vlasy

Především se snažte vyhýbat častému a nadměrnému fénování. I když jsou dnes k dostání už mnohem lepší a inovativní výrobky v podobě vysoušeče vlasů, stále nejlepší cestou je nechat vlasy přirozeně proschnout. Případně jen vlasy dosušit za pomoci fénu do požadovaného tvaru v rámci účesu. Co nejméně se snažte používat kulmu či žehličku na vlasy.

Určitě není ani vhodné velmi časté mytí vlasů. Zejména se snažte eliminovat nadměrné používání kosmetických produktů. Většinou se jedná o mnoho chemie, která nemá vždy až tak blahodárný účinek na pokožku i vlasy. Dopřejte vlasům náležitou péči prostřednictvím šetrnější cesty

Důležité je i pravidelné zastřihávání vlasových konečků. Díky odstranění roztřepených konců vypadají vlasy lépe, zdravěji a touto péčí i zároveň se posílí a lépe rostou. Rovněž je důležitá podpora pro růst a kvalitu vlasů zevnitř. Zásobte své tělo dostatkem vitamínů, stopových prvků, minerálních látek.

ženy a vlasy

Negativní účinek na lidské vlasy

Mnohdy si ani neuvědomíme, že škodíme vlasům nadměrným přesušováním. Stejně tak nepříznivý vliv na vlasy má nedostatečný pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Nedostatečný příjem tekutin, tj. nedodržení pitného režimu. Eliminace vitamínů. Stres, hektický způsob života, nezdravá a nevyvážená strava. Vše velmi působí negativně na vlasy.

Brož – originální módní doplněk

Brože jsou v naší společnosti dost opomíjeným typem šperku. Ženy s oblibou nosí nejrůznější náhrdelníky, náramky, prsteny…ale broží vidíme na ulicích, jak zdobí ženy, jen pomálu. Proč tomu tak je?

Někdo může brože považovat za zastaralý kousek šperku. Je pravdou, že největší rozmach měla tato ozdůbka v Evropě v 17. století, ale jedná se o šperk zcela nadčasový. Pokud se s ním ozdobíte, pozvednete svůj outfit na vyšší level. Jestli vám připadá, že brože jsou pouze pro konzervativní a elegantní dámy, tak se pletete. Záleží na tom, jaký druh brože zvolíte. Můžete si vybrat vintage styl a doladit s ním své oblíbené sáčky, košili nebo halenku. Nebo si vybrat hravou, barevnou brož, kterou ozdobíte své barevné tričko. V případě broží se fantazií meze nekladou.

Brož

Jakou brož tedy vybrat? Je pravdou, že v běžných obchodech s bižutérií či ve zlatnictvích moc brože vystavené neuvidíte. Pokud chcete mít na výběr opravdu originální brože, zkuste zapátrat na internetu. Najdete spoustu e-shopů, které se na ně specializují, nebo šikovné tvůrkyně, které si originální kousky vyrábí samy, či na různých bazarech můžete ulovit skutečné vintage poklady.

Brože

Brože jsou velmi univerzálními šperky a můžete je nosit na mnoho způsobů. Ozdobte jimi své saka, svetry, trička, či buďte vynalézavější a umístěte je na šátek, šálu či kabelku. Skvěle vypadají brože například na límečku košile, a nahradí vám tak náhrdelník. Nebojte se experimentovat, chcete přeci šperkem vyjádřit svoji osobnost. Vyberte si ze spousty vzorů, které existují a vyjádřete s nimi, co máte rádi. Pokud milujete květiny, poohlédněte se po květinových brožích. Milujete-li zvířata, určitě seženete krásnou brož ve tvaru vašeho oblíbeného zvířete.

V módě neplatí žádná pravidla. Pokud se vám brož zdá jako něco příliš extravagantního, můžete začít jemnými a decentními a postupně se propracovat k masivním, barevným brožím. Nebo také ne. Záleží jen na vás a vašem stylu!

Jak vybrat svatební šaty

Každá žena se těší na to, až i půjde zkoušet a vybírat svatební šaty na svůj velký den. Budoucí nevěsta má možnost navštívit svatební salóny a šaty si koupit nebo půjčit. Půjčení šatů se vám vyplatí, protože šaty použijete jen jednou a za půjčení nezaplatíte tolik, jak kdybyste si šaty kupovali. Zkušené švadleny vám v salónu upraví šaty přesně na vaší postavu, takže se nemusíte obávat, že by vám šaty byly příliš dlouhé. Všechny šaty jsou profesionálně vyčištěny, takže vůbec nepoznáte, že je před vámi měla jiná nevěsta.

nevěsta přípravy

Šaty vybírejte nejen podle vkusu, ale také podle typu postavy. Ne každé postavě se hodí každý typ šatů. Vezměte si na zkoušení kamarádky nebo příbuzné, které vám na rovinu řeknou, zda vám doopravdy šaty sluší či nikoliv. Velmi oblíbené jsou korzetové šaty s širokou sukní. Tento typ šatů se hodí více méně pro všechny typy postav. Korzet vám stáhne bříško a udělá vám krásný pas, široká tylová sukně zase zakryje nedokonalosti v oblasti hýždí a stehen. Šaty bývají bohatě zdobeny, korzet můžete mít vyšívaný, stejně tak sukně může mít ozdobné ornamenty. Určitě ale seženete méně zdobené šaty v tomto stylu.

svatební šaty

Máte raději splývavější šaty? Poohlédněte se například po saténových šatech na ramínka, které působí velice jemně. Velmi pěkně také vypadají krajkové svatební šaty. Krajkové rukávy, kdy krajka postupně navazuje na korzet, a doplňuje ji jednoduchá saténová sukně. A pokud plánujete svatbu v tzv. boho stylu, s jemnými krajkovými šaty jistě nešlápnete vedle.

Mnoho žen se také vdává během těhotenství, pro ně jsou vhodné šaty, které jsou pod prsy volné, takže se do nich vejde těhotenské bříško. Nastávající maminka také ocení lehké a vzdušné šaty, které jí zajistí pohodlí. Svatební šaty nemusí být jen sněhově bílé. Můžete mít i šaty s barevnými aplikacemi nebo třeba šaty s pískovým nebo smetanovým nádechem.

Ubrat na váze dlouhodobě je někdy dost složité

Obezita není v našich zemích pojmem zcela neznámým, právě naopak. V posledních letech se skloňuje čím dál častěji, jelikož se stále více prosazuje mezi většinovým obyvatelstvem. Není vůbec divu. Valná část lidí většinou pracuje v sedě a příliš se nehýbou. Když si k tomu často dopřávají ještě smažená nebo sladká jídla, je na katastrofu zaděláno. Tělo začne v takových případech shromažďovat tukové zásoby, což mu samozřejmě škodí. Vlivem takovéhoto nezdravého způsobu života pak vznikají různé chronické těžko léčitelné choroby.

Třešně

Hubnutí v případě obezity je rozhodně indikováno, nicméně ne každý, kdo má velkou váhu, je nakonec skutečně obézní. Jsou lidé, kteří sice hodně váží, ale například disponují i vysokou postavou. Proto není možné se spoléhat pouze na hmotnost, ovšem brát v úvahu i jiné aspekty, třeba i tu výšku. Proto je mnohem užitečnější index BMI než jen samotná hmotnost. Ten se dá spočítat snadno, a sice podle bmi tabulky.

Snižte hmotnost jídlem

Základním pilířem každého hubnutí je změna stravovacích návyků. Pokud se toto neudělá, možnost úspěchu je minimální. U obézních jedinců je mnohdy nezbytné zcela překopat celý jídelníček, jinak to žel nejde. Důležité je vyloučit hlavně přesolené, přeslazené a příliš tučné věci, tedy skoro všechny polotovary. Je vhodné je nahradit ideálně kombinací zeleniny, luštěnin a masa s minimálním obsahem tuku, což jsou třeba ryby nebo drůbeží maso. Zelenina má tu výhodu, že je možné jí jíst kvanta, a člověk stejně nemá šanci na váze nabrat. Neobsahuje totiž skoro žádné kalorie, což je samozřejmě obrovská výhoda.

Vejce s avokádem

I když se na první pohled udělá vše dobře, nemusí tomu tak být a člověk tudíž nehubne buďto vůbec, případně jen velmi sporadicky. Tyto případy by již měl posoudit odborník na výživu, ideálně dietolog, nicméně je možné navštívit i profesionálního výživového poradce.

Kvalitní navijáky Daiwa

Běžný život nám všem dává mnohdy zabrat. Většina z nás chodí do zaměstnání, a když se po celém dni v práci vrátíme domů, čekají nás naše malé ratolesti, úklid, či jiné povinnosti. Každý z nás má pak jiný a odlišný způsob odpočinku. Zatímco něktěří relaxují u televize, při sledování jejich oblíbeného seriálu, jiní pak dávají přednost například sklence vína a dobré knize. Mimo to však mnoho z nás, možná převážná většina, relaxuje a odpočívá při svých koníčcích. Ty se samozřejmě také odlišují, někdo miluje malování, další sportuje, jiný se pak věnuje hudbě. Velmi oblíbeným koníčkem, který také spadá do určitého druhu sportu, je rybaření.

rybaření

Stejně, jako jakýkoliv jiný koníček, je i rybaření určitou formou relaxu. Z tohoto oboru známe také nemalé množství slavných rybářů, kteří mohou být příkladem každého (jak rekreačního, tak profesionálního) rybáře. Ovšem i u tohoto koníčku platí, že čím více se mu věnujete, tím více investujete do vybavení. Ale i tyto investice se zpravidla vyplácí, jelikož si z několika hodin u vody odnášíte nejen čistou a klidnou hlavu, ale samozřejmě také pořádný úlovek. A jak už tomu bývá, i rybářské vybavení má mnoho výrobců, přičemž mezi ty nejkvalitnější, a zároveň také nejspolehlivější, spadá například japonská firma Daiwa.

ryba

Japonská společnost Daiwa je v rybářském světě velmi známá, a mezi rybáři také uznávaná. Její jméno se proslavilo především na základě prvotřídních rybářských navijáků Daiwa https://www.mlsport.cz/navijaky/, které patří mezi nejpropracovanější na trhu. Jejich navijáky pak zahrnují samozřejmě celou řadu různých modelů, přičemž každý z nich má svou vlastní specializaci. Mezi nimi si můžete všimnout například základních navijáků na lehkou přívlač, ale také navijáků pro pokročilejší, které jsou určeny například k lovu na mořských vodách. Ať už tedy s rybolovem začínáte, nebo jste u vody jako doma, nepochybně Vás vybavení této značky nezklame!

Vybíráme kojenecké oblečení

Každá nastávající maminka vybírá pro své miminko tu nejlepší a nejkrásnější výbavičku. Dnes už většinou pohlaví děťátka víme dost dopředu, takže rovnou můžeme nakupovat oblečky v modrých nebo růžových tónech. Oblečení pro miminko je zásadním bodem výbavičky, stejně tak jako třeba vanička, postýlka a kočárek. Miminko nemá vyvinutou termoregulaci, takže se na jeho oblékání musíme patřičně připravit, zvláště pokud se miminko narodí v zimních měsících. Miminko musí zůstat v teple, ale také si musíme dávat pozor na přehřátí. Jak poznáme, že malému miminku není zima? Sáhněte mu za krček. Pokud je příjemně teplý, miminku je teplo, pokud začíná za krkem chladnout, miminko přioblečte. Stejně tak jako u dospělých je ideální oblečení vrstvit.

novorozenec

Pojďme se podívat na to, jaké oblečení budete po narození miminka potřebovat. Základem jsou kojenecké body s dlouhým rukávem, které se mezi nožičkami zapínají na patentky. Nedochází tak vyhrnování a záda miminka zůstávají v teple. Také si na horní část těla můžete pořídit různé kabátky nebo trička, ale zde hrozí zmíněné vyhrnování. Tyto oblečky se hodí spíše jako druhá vrstva na body. Dále se neobejdete bez dupaček nebo oblíbenějších polodupaček. Dupačky chrání nožičky, bříško i záda miminka, protože se zapínají přes ramena. Polodupačky jsou vlastně takové tepláčky, ale chrání stejně jako dupačky i nožičky. Miminko proto nepotřebuje ponožky. Na spaní určitě doporučujeme pořídit overaly, které se zapínají na zip nebo na patentky. Noční přebalování bude díky těmto overalům snadnější a rychlejší. Protože mívají miminka studené nohy, pořiďte si i několik párů ponožek. Pokud se bude miminko škrábat, využijete i lehké rukavičky.

miminko

Na ven miminko potřebuje bavlněnou čepičku, ideální je na zavázání, aby nemohlo miminku nafoukat do uší. Do letního počasí si vystačíte s lehkou mikinou nebo kabátkem, pro zimní období si pořiďte teplý zimní overal. Overaly často seženete i s kapucí, která bude chránit hlavičku vašeho miminka před nechtěným únikem tepla.

Starý příborník

Asi každý z nás si alespoň občas vzpomene na slunečné prázdniny strávené u babičky na chalupě. Nevím, jak Vy, ale já osobně ty chvíle milovala a dala bych za to nevím co, kdybych mohla vrátit čas, a ještě jednou ty prázdniny u babičky strávit. Bohužel, nikdo z nás není kouzelník. Věda jde sice neustále dopředu, ale myslím, že stroj na návrat v čase, nikdo ještě nevynalezl. (Pokud nepočítám komedii „Probudím se včera“) Myslím, že pokud jste tuhle krásnou českou komedii plnou humoru viděli, určitě jste přemýšleli alespoň chviličku nad tím, jaké by to bylo, kdybyste i Vy mohli se vrátit do doby, kdy Vám bylo nejlépe. Já tedy ano. Kde jinde by se člověk měl cítit lépe než u svých nejbližších?

starý příborník

Kdo by nechtěl trávit čas se svojí milovanou babičkou? Chvíle strávené na chalupě s babičkou a dědečkem vždycky mají své kouzlo. Vůně linoucí se kuchyní, kterou nikde jinde neucítíte než právě na chalupě se svými prarodiči, poctivé duchny, starý nábytek… Někdo si možná právě teď ťuká na čelo a říká si, co je na tom všem tak okouzlujícího, obzvlášť na starém nábytku, když si můžeme pořídit nový a daleko modernější? Ale něco Vám povím. Myslím, že ten, kdo měl možnost tyto úžasné chvíle zažít, tak si babiččin starý nábytek zamiloval, když ne na první pohled, tak postupem času určitě. (I když si to třeba nahlas nepřizná.) Proč? Protože právě prostředí, ve kterém babička žije (nebo žila) stane neodmyslitelnou součástí našich vzpomínek. (Stejně tak jako vůně linoucí se z kuchyně.)

příborník na chatu

Víte, že právě nábytek, který měly naše babičky se dá ještě pořád koupit? Ano, je to neuvěřitelné, ale můžete si pořídit například starý příborník. Možná se Vám povede najít úplně stejný jako měla Vaše babička. To by bylo úžasné, ne? Pravda, nábytek možná zrovna nepatří mezi nejlevnější položky, ale osobně si myslím, že to za investici stojí. Samozřejmě, že to nejcennější máme v našich srdcích – vzpomínky, ale pokud jste se rozhodli, že byste chtěli zavzpomínat na zlaté časy s babičkou a pořídit si podobný nábytek i na svojí chatu, je to opravdu skvělá volba!

Běžkování v pohodlí

Zimní sporty jsou velmi oblíbené a člověk si může skvěle vyčistit hlavu, držet kondici nebo shazovat kila z vánočních svátků. Ať už tak či onak, je opravdu důležité se na každou aktivitu řádně obléknout a být připraven. Oblečení Craft je vhodné pro všechny sporty, stačí si vybrat správnou kategorii a dávat produkty do košíku. Bude to oblečení na cyklistiku, běh, skialpinismus, fitness, halové sporty nebo na nějakou tu volnočasovou aktivitu? Pro všechny případy jsme vybaveni a máme skladové zásoby!

Volit nemusíte jen podle typu sportu, ale můžete rovnou vybírat zda potřebujete mikiny, termoprádlo, bundy, boty a další.

Momentálně pro vás máme skvělé nabídky z kategorie oblečení na běžky craft. Co se týče běžkování, je zapotřebí správně synchronizovat tělo, a proto je tak důležité mít i správné oblečení. Nemusíte být v této disciplíně vrcholový sportovec, abyste mohli mít správné oblečení, ve kterém vám nebude zima, a zároveň budete maximálně pohybliví.

běžkařské oděvy

V kategorii objevíte speciální bundy a vesty, kalhoty ze specifického materiálu, poloroláky či šortky, a pro dámy nechybí ani zateplená sukně.

Veškeré vybavení je nabízeno v různých barvách a barevných kombinacích, a samozřejmě jsou k dispozici různé velikosti. Využijete také akčních nabídek a nakupte si sportovní oblečení ve slevách, protože se opravdu vyplatí. Například některé bundy pro běžkaře jsou levnější až o šest set korun.

nové kousky

Pokud jste zimomřivější typy, rozhodně doporučujeme vybrat také příjemné termoprádlo, které se postará o to, aby proběhla sportovní aktivita bez problémů, a abyste si ji skutečně užili.

Objevíte u nás i super kousky od značek Devold, Castelli, Maloja, Haglöfs a mnoho dalších. Pokud budete potřebovat věci do něčeho sbalit, rozhodně byste neměli přehlédnout kategorii tašky a batohy, ve které si zaručeně vyberete. Zároveň máme zvlášť kategorii junior, abyste pohodlně našli oblečení a doplňky i pro své děti.