Proč si vybrat kámen porfyr


Porfyr je souhrnný název pro druh přírodního kamene, který vyniká svou velmi zvláštní a unikátní kresbou. Je to vulkanický minerál, jehož součástí jsou velké a nápadné krystaly křemene, případně živce, a právě ty se podílí na jeho oblibě mezi materiály pro dekorativní účely. Nejčastěji jde o obklady a dlažby, s nimiž se celkový prostor výrazně zvedne a vytvoří nápadné řešení, vhodné do exteriéru i do vnitřních prostor, zejména větších rozměrů, jako jsou haly, terasy, chodníky, přístřešky, altány, pergoly, venkovní krby, výklenky atd. Jaké jsou jeho vlastnosti a čím nás může příjemně překvapit?

kámen porfyr

Odolný vůči povětrnostním vlivům – zvolíte-li porfyr do interiéru, vydrží tam desítky let prakticky v nezměněné podobě, a to prakticky bez údržby. Totéž ovšem platí i o venkovním prostředí, kde na jeho životnost nemá negativní vliv UV záření, déšť, sníh, ani teplotní výkyvy od letního žáru až po třeskuté mrazy.

dům s obkladem kamene porfyr

Nádherné barvy – mezi obkladovými materiály vyniká nádherným zbarvením v odstínech krémové, hnědé, oranžové, rezavé, vínové či šedé. Ty výborně kontrastují zejména se sytě zelenou barvou trávníku, jehličnanů a okrasných rostlin či skalniček a proto se hodí jako součást teras okrasných zahrad.

U bazénu na letním sluncikámen porfyr se velmi často vyskytuje jako dekorativní prvek u zahradních zapuštěných bazénů, vířivek, slunečních teras a sportovišť, kde se lidé pohybují jen lehce oděni, a našlapují po zemi bosými chodidly. Výhodou porfyru je, že lépe odráží teplo ze slunce, než jiné druhy kamene, takže vám pokožku na chodidlech nebude připalovat tak, jako např. břidlice.

Hodí se i do bytu – zvolíte-li jej jako podlahovou krytinu v domě či v bytě, jistě vás nezklame tam, kde je vhodnější dlažba, než koberec, např. v koupelnách či v kuchyních. Je velmi pevný, takže v kuchyni při pádu nádobí na zem nepraskne, jak se to stává např. u keramické dlažby.