Vybíráme kojenecké oblečení

Každá nastávající maminka vybírá pro své miminko tu nejlepší a nejkrásnější výbavičku. Dnes už většinou pohlaví děťátka víme dost dopředu, takže rovnou můžeme nakupovat oblečky v modrých nebo růžových tónech. Oblečení pro miminko je zásadním bodem výbavičky, stejně tak jako třeba vanička, postýlka a kočárek. Miminko nemá vyvinutou termoregulaci, takže se na jeho oblékání musíme patřičně připravit, zvláště pokud se miminko narodí v zimních měsících. Miminko musí zůstat v teple, ale také si musíme dávat pozor na přehřátí. Jak poznáme, že malému miminku není zima? Sáhněte mu za krček. Pokud je příjemně teplý, miminku je teplo, pokud začíná za krkem chladnout, miminko přioblečte. Stejně tak jako u dospělých je ideální oblečení vrstvit.

novorozenec

Pojďme se podívat na to, jaké oblečení budete po narození miminka potřebovat. Základem jsou kojenecké body s dlouhým rukávem, které se mezi nožičkami zapínají na patentky. Nedochází tak vyhrnování a záda miminka zůstávají v teple. Také si na horní část těla můžete pořídit různé kabátky nebo trička, ale zde hrozí zmíněné vyhrnování. Tyto oblečky se hodí spíše jako druhá vrstva na body. Dále se neobejdete bez dupaček nebo oblíbenějších polodupaček. Dupačky chrání nožičky, bříško i záda miminka, protože se zapínají přes ramena. Polodupačky jsou vlastně takové tepláčky, ale chrání stejně jako dupačky i nožičky. Miminko proto nepotřebuje ponožky. Na spaní určitě doporučujeme pořídit overaly, které se zapínají na zip nebo na patentky. Noční přebalování bude díky těmto overalům snadnější a rychlejší. Protože mívají miminka studené nohy, pořiďte si i několik párů ponožek. Pokud se bude miminko škrábat, využijete i lehké rukavičky.

miminko

Na ven miminko potřebuje bavlněnou čepičku, ideální je na zavázání, aby nemohlo miminku nafoukat do uší. Do letního počasí si vystačíte s lehkou mikinou nebo kabátkem, pro zimní období si pořiďte teplý zimní overal. Overaly často seženete i s kapucí, která bude chránit hlavičku vašeho miminka před nechtěným únikem tepla.