Sušenky z tuňáka pro čtyřnohé mazlíčky


Bude mít Váš čtyřnohý miláček narozeniny nebo byste mu jen rádi udělali radost? Vyzkoušejte tyto sušenky z kvalitních surovin, které budou pro pejska zdravější než většina pamlsků ze supermarketu. Sušenky klidně můžete upéct pejskovi jako vánoční cukroví. Jistě to velmi ocení!
 štěně v hrnku
Ryby by měly být nedílnou součástí jídelníčku našich mazlíčků, a proto jsou i součástí těchto sušenek. Tuňák a ryby obecně jsou bohaté na jód, další vitamíny a prospěšné tuky. Podstatnou složkou ryb je rybí olej, který je velmi dobrý pro psí srst. Ryby by měly být nedílnou součástí jídelníčku našich mazlíčků.
 
Sušenky můžete vylepšit tak, že ovesné vločky předem uvaříte. Budou pro pejska lépe stravitelné. Oves je dobrým zdrojem vlákniny a obsahuje řadu stopových prvků.
 
Nenahrazujte celozrnnou mouku bílou moukou! Celozrnná mouka obsahuje mnohem méně lepku než běžná mouka. Což je pro psa hůř stravitelné.
 

Suroviny potřebné pro výrobu sušenek:

 

  • jedna plechovka tuňáka
  • hrnek ovesných vloček
  • hrnek celozrné mouky
  • 1/3 hrnku vody
  • trochu mouky

 psí pamlsky

Potřeby pro výrobu sušenek:

 

  • dostatečně velká mísa
  • vál
  • vykrajovátka libovolných tvarů
  • pečící papír
  • 3 hrnky

 

Jak na to?

 
Vezmeme si dostatečně velkou mísu a do ní nasypeme hrnek celozrné mouky, hrnek ovesných vloček, přidáme do ní plechovku tuňáka. Do mísy nalijeme jednu třetinu hrnku. Nyní budeme postupným mícháním vytvářet těsto. Vypracované těsto dáme na chvilku do lednice. Mezitím si vezmeme vál a pomoučíme jej. Těsto vyjmeme z lednice a vyválíme ho. Z vyváleného těsta začneme vykrajovat sušenky různých tvarů. Hotové sušenky dáme na plech s pečícím papírem. Poté pečeme po dobu 20 minut při 220 stupních.
A máme hotovo! Přejeme pejskovi dobrou chuť! 🙂
 
Jelikož ryby neobsahují příliš tuku nemusíte se bát, že Váš pejsek po nich ztloustne. Nepřeháněj ale krmení s nimi. Pejskovi dávejte 4 – 6 kusů sušenek denně jako odměnu.

Mláďata

Tím jsou myšleni majitelé poctiví a pečující, ne ti, kterým jde jen a jen o zisk. Například u psíků. Těm je naprosto jedno v jakých podmínkách fena porodí. Hlavně, že je mladých hodně, aby byly na kšeft. Majitel poctivý se však raduje již z toho, že fenečka porodila bez komplikací a že i malí jsou v pořádku. Pečlivě sleduje jejich vývin a každý den je váží. Nejinak je tomu i u jiných majitelů a je jedno, zda mají kočky, nebo ptáky. Jak dobře víme, u některých párů je obtížné mláďat vůbec dosáhnout, takže ta radost je tam potom o to větší. Ale my zůstaneme u pejsků, protože přece jen jsou v domácnostech zastoupeni nejvíce. Hady a krokodýly má doma málokdo, i když znám i takové lidi. Ovšem neznám například nikoho, kdo by měl na zahradě či ve vaně hrocha, nebo na půdě žirafu.  

kojící fena

Takže když přijde na svět nový život všeobecně, stará se nejprve matka. Ano u většiny živočichů a pejsků zvlášť. Otci je to většinou jedno, takže se jen povaluje a myslí si, kdoví, zda je to jeho. Ale zase je pravdou, že už jsem viděl pár psů, kteří se u mláďat vyskytovali a na cizího dosti ostře vyjeli, chtěl-li se na přírůstek podívat drobátko blíže. Matka to dělá víceméně automaticky, je to její způsob varování. Říká tím případnému nepříteli, aby se zkusil přiblížit ještě více a ukousne mu půlku zadnice.  

Proto jest cizinci na mladé pohlížet raději z větší dálky.  

štěňátka

Nuže, matka se stará, majitel je rád, že tomu tak je a v podstatě nemusí vůbec zasahovat. Já jsem té zásady, pokud se nic neděje, s čím by si fenečka nevěděla rady, vůbec tam do jejich domova nestrkám pracky. Jen při kontrole čistoty, ale to činím vždy, když se jde matka nažrat.  

Jo, jsou to radosti. Horší je potom prodej malých pisklounů a kousálků do všeho možného. Je totiž možné, že jste si ně zvykli a docela si ty malé nezbedy zamilovali. Ale to už je naprosto jiná kapitola v této věci. 

Zvířátko do bytu?

Jedním z nejoblíbenějších zvířecích mazlíčků je králíček. Milují ho zpravidla jak děti, tak dospělí. V současné době je možné vybírat z téměř padesáti různých plemen. Tato zvířátka, obdařená huňatým kožíškem, jsou jako stvořená pro mazlení. Jsou nesmírně společenská a velkou předností je jejich čistotnost. Což ocení především majitelé menších bytů. Tím, že se snadno naučí chodit na připravený záchůdek a rádi se myjí, je možné je nechat se pohybovat volně po pokoji. Jediné, co nesmíte z bezpečnostních důvodu nechat odkryté, jsou elektrické šňůry a kabely. Ty by určitě králíci prokousali. Dalším typem mazlíčka, vhodného na příjemné soužití s celou rodinou, jsou morčata. Pro tyto hlodavce už je ale potřeba zajistit klec. V dostatečné velikosti. Morče je hravý tvor, který má rád lidskou společnost. A proto rádo tráví čas mimo své obydlí. Často se vydává na výlety a zkoumá zákoutí v celém bytě. Jejich zvláštností je pištivý zvuk, který vydávají při společném kontaktu. Není ale tak hlasitý, aby rušil sousedy v okolních prostorách domu. A majitelé si na to brzo přivyknou.

Domácí mazlíček

V případě, že ještě místo rodinného mazlíčka neobsadila kočička či pejsek, je možné dětem dopřát zvířecího kamaráda v podobě myšky či křečka. Obě tato zvířata jsou nenáročná na prostor. Což usnadní umístění jejich klícek na místo, které budou mít všichni na očích. A budou tak spolu s dětmi ve stálém kontaktu.

Chlupaté štěstí

Péče o myši je nenáročná a hravě ji zvládnou i menší chovatelé. Jsou to mlsná zvířátka, které ale vzhledem ke své velkosti toho během dne moc nespotřebují. Jejich hravé dovádění se dá, při pravidelných cvičeních, zkrotit do potřebných mezí. Křeček je dalším kandidátem na oblíbené zvířátko. Jsou rovněž nenároční na údržbu a jediné, co ke svému spokojenému životu potřebují, je dostatečně velká klec. Ve které nesmí chybět běhací kolo, vhodné žvýkací předměty a malý domeček, do kterého mu děti přinášejí jeho oblíbené pokrmy. Velkou předností těchto zvířat je fakt, že přestože jsou chlupatí, mohou ve většině případů žít ve společné domácnosti s lidmi, kteří trpí alergií. 

Kam s dětmi za zvířátky?

Děti a zvířata, často z tohoto spojení vznikají spousty krásných příhod, které si budete s úsměvem povídat, až budou děti větší. Navštívit můžete samozřejmě klasickou zoologickou zahradu ale možností je opravdu hodně a bylo by škoda, zůstat u klasické zoo.
hlava starého lva
Zoologická zahrada
Zoologické zahrady jsou u dětí oblíbené, uvidí zde totiž krásná zvířata, která však jinde nejsou a často jsou na pokraji vyhynutí. V zoologické zahradě s dětmi můžete pracovat také na rozšiřování vědomostí o těchto zvířatech, které se jim budou v životě hodit a také podnítí jejich zvědavost. Spousta dětí ocení, když si budou moci některá zvířata pohladit, v některých zoologických zahradách je i tohle povoleno – většinou se jedná o krotká zvířata, jako jsou třeba kozy.
Mini zoo
Malé rodinné zoologické zahrady, fauna parky a podobná zařízení se často nachází v menších městech či vesnicích, trochu stranou od lidí. Často zde mezi sebou žijí nesourodá zvířata, která ale mají výborné podmínky k životu a žijí v symbióze. Tyto zoo většinou provozují nadšenci a milovníci zvířat a zpřístupňují ji lidem za určitých podmínek. Často jsou zde zakázány návštěvy se psem, aby nebyla zvířata rušena.
zrzavá kráva
Statky a farmy
Různé statky, farmy a chovatelé domácích zvířat otevírají své dveře, a poskytují lidem náhled na to, jak zvířata žijí u nich a jak zpracovávají výrobky, třeba z mléka. Často si také dané výrobky můžete zakoupit. Těchto farem je v současné době poměrně hodně a jsou pro děti jako stvořené. Na farmách děti uvidí, jak vzniká jejich jogurt, který měli ke svačině a mohou si jídla začít více vážit. Nevhodné jsou však farmy, kde jsou zvířata zavřena v malých výbězích či se nedostanou vůbec na čerstvý vzduch. Prohlídka kravína není nic moc, navíc dětem nedává zrovna nejlepší příklad, jak by se s němými tvářemi mělo nakládat.