LED zářivky nachází uplatnění i mezi akvaristy

Akvarijní rybky vyžadují každodenní osvit, odpovídající jejich přirozenému životnímu prostředí. Jde tedy víceméně o tropické oblasti s délkou slunečního svitu kolem 12 hodin. Pokud je akvárium umístěno v dostatečně osvětlené místnosti, stačí jej pouze „dosvěcovat“, většinou brzy ráno, nebo navečer. Přitom by se délka umělého osvětlení neměla přizpůsobovat ročním obdobím našeho mírného pásma, ale osvit by měl být po celý rok stabilní, tedy v rozmezí od 12 do 14 hodin.
rybička v žárovce.jpg
Osvětlení má pochopitelně vliv na zdraví a kondici rybí populace a také na růst rostlin. Příliš silné světlo však může ryby výrazně stresovat, zvláště nevhodné jsou prudké přechody ze tmy do světla. Ryby na to často reagují šokem. Ideální je nastavení osvětlení na plynulou regulaci (stmívač), nebo alespoň nejprve rozsvítit v místnosti a teprve po několika minutách zapnout samotné osvětlení akvária.

Čím svítit akvarijním rybkám

V zásadě mezi akvaristy nepanuje jednotný názor, který světelný zdroj je vhodnější. Někteří propagují zářivky, protože jsou na ně zvyklí, někomu jinému vyhovují spíš LED žárovky, nebo LED zářivky, či panely. Rozhodujícími kritérii bývá často spotřeba elektřiny a právě LED technologie v tomto směru jednoznačně vítězí.
žlutá rybička.jpg
Co se týče světelného spektra, rybám i rostlinám svědčí především teplota chromatičnosti blížící se teplým odstínům, s výraznější složkou žlutého a červeného světelného spektra. Rostliny pak vyžadují dostatek světla kvůli fotosyntéze. Příkladem vhodného osvětlení může být např. Osram Lumilux 830, případně Osram LED Lumilux L – 18, nebo 30 W.
Některé zářivky mohou barvu ryb dokonce zvýraznit, což se projevuje nejvíce v modrém a červeném spektru. Modrá barva rovněž dobře podporuje růst rostlin.
Kolik světla poskytnout rybám a rostlinám? Tvrdí se, že na 1 litr akvarijní vody by měl připadat výkon zhruba 0,5 W, tedy např. pro stolitrové akvárium počítejte se zářivkou o příkonu 50 W. Tento výpočet se ovšem vztahuje na klasické lineární zářivky, úspornější LED diodová světla mají příkon o mnoho nižší při stejném světelném toku.