Webové prohlížeče otvírají bránu do nového světa


Jste-li člověk, který pracuje denně s počítačem, nebo osoba, která tráví mnoho času online, jistě máte přehled o tom, jaký webový prohlížeč používáte. Najdou se však lidi, kteří nevědí, co to ten prohlížeč je, ač nějaký čas na internetu stráví. Jedná se o takovou tu ikonku, díky které si můžete najet na jakoukoliv webovou stránku a tam si přečíst zprávy, shlédnout videa a mnoho dalšího. Buď to je takové to modré malé “e”, lištička schoulená okolo zeměkoule, čtyřbarevné kolečko, červené kulaté “o”, nebo takový ten kompas. Řeč je o nejpoužívanějších prohlížečích a to jsou Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera nebo Safari.
šipka s prohlížeči 
–          Internet Explorer– je prohlížeč, který je dodáván při instalaci operačního systému Windows. Každý s ním v podstatě začínal, oblibě se však v dřívějších letech těšil:
–          Mozilla Firefox– před přibližně sedmi lety byl nejpoužívanější, jeho obliba však začala klesat na úkor jiného prohlížeče, kterým je:
–          Google Chrome– za posledních 6 let jeho oblíbenost vzrostla o 50% a dnes je nejpoužívanějším prohlížečem v celosvětovém měřítku.
–          Opera – prohlížeč, který je ve světě používaný častěji než u nás, avšak v porovnání s ostatními prohlížeči nepatří k upřednostňovaným
–          Safari – je na tom o něco lépe než Opera, jeho zájem počítačových uživatelů pozvolna roste
globus v ruce 
Pro běžné “smrtelníky”, kteří nemají hlubší znalosti ze světa IT, není mezi prohlížeči rozdíl. To, co jim bylo nainstalováno a co jim funguje, nemají potřebu měnit, a nedokážou posoudit slabé a silné stránky, neb v podstatě všechny fungují stejně.
vztek u počítače 
Znalci však ví, že záleží, zda se jedná o textové nebo grafické prohlížeče. Textový prohlížeč si zřejmě nenainstalujete. Naopak grafický prohlížeč je jednodušeji řečeno program, který je všem lidem mnohem srozumitelnější a přehlednější, neb nezobrazuje pouze text, ale je schopný zobrazit i obrázky, čímž dělá surfování na internetu mnohem příjemnější záležitostí. A dále se prohlížeče rozlišují podle toho, na jakém jádře grafické prohlížeče fungují. Zda se jedná o prohlížeče postavené na jádře Gecko, Blink, Triden, Webkit, Presto nebo jiné. To už je však pro mnohé z nás španělská vesnice a v jádru věci nedůležité.